Tarihçe

Alaçatı , 1850 lere kadar limanda kurulu bir kasaba iken yağışlar nedeni ile oluşan bataklıklar beraberinde sıtma ve salhın hastalıklar getirir. Bataklığı kurutmak için adalarfan gelen Rum işçiler bugünkü Alaçatı evlerini inşa ederek yeni Alaçatı’yı kurarlar. Bağcılık, zeytincilik ve sakız tarımı için çok elverişli olan o günkü Alaçatı’dan dünyanın her yerine Alaçatı şarapları gönderilir.

1914’te başlayan Balkan Savaşı beraberinde getirir, 1924’te mübadele ile Alaçatı artık Kosova, Bosna ve Selanik göçmenlerinin yerleştirildiği bir kasabadır. Mübadeleden sonra 1980’lere kadar tütüncülüğe dayalı, çok da parlak olmayan bir ekonomi vardır.
Kasabanın kaderi 1990 lardan sonra wind surf meraklılarının gelmesiyle değişmeye başlar; bu arada taş evler de keşfedilir, onarımlar başlar.Bugünkü Alaçatı halini alır.

 

Mimari

Alaçatı’nın dar sokaklarında yer alan iki katlı, arka avlulu taş evlerin bir çoğu 100-150 yaşındadır. Güneşi az, rüzgarı çok alacak şekilde düzenlenmiş sokakları Alaçatının en beğenilen yerleridir. Alaçatı 2005 yılında “kentsel sit” ilan edilmiştir.

 

Plajlar

Çeşme yarımadası birçok plaja ev sahiplipi yapmaktadır.
Hr zevke göre plajları olan Çeşmenin müziği ve eğlencesi bol olan “beach club”ları da vardır , sukunet arayanlar için sakin plajları da. Hatta bakir plajları da.
Alaçatı’nın kuzeyinde Ilıca Plajı, güneyinde Alaçatı Port, batısında da Pırlanta ve Altınkum sahilleri yer alıyor.